• humlan00

    Kub/nipt test ?!!

    Där jag bor finns inte möjlighet till Kub test,

    det finns en privat klinik som utför nipt test för 4000kr.

    Kan man skippa kub test och bara göra ett nipt test??

  • Svar på tråden Kub/nipt test ?!!
  • Vickan I

    Ja det kan du. Men ofta behövs ett ul i närtid till nipt för att fastställa hur långt gången du är. Jag tycker även det är viktigt att titta att allt ser ut som det ska (själva fosterdiagnostiken), då nipt annars bara är blodprov.

  • Freya18

    Vi gjorde bara NIPT. Tycker det är onödigt att göra båda och NIPT är mera tillförlitligt. Så då räcker det med bara den.

    Vi åkte till Stockholm, Mama Mia och där ingår ultraljud. Jätte trevlig personal! Rekommenderar starkt.

    Lycka till!

  • Krusbärskompott

    Precis som Vickan skrover ovan så är fördelen med KUB att man får en tidig anatomigranskning.

    Jag gjorde NIPT i 10+ (enl UL-datering) och då ser man inte alls lika mkt (UL är mest för att datera grav) som på ett KUB 2 v senare. På KUB såg de njurar hjärna magsäck o massa annat.

    NIPT är inte heller 100% även om det är säkrare än KUB. Man tittar bara efter ett fåtal avvikelser och det finns hur mycket knepiga saker som helst som kan glida under radarn.

    Hade jag gjort om hade jag velat ha NIPT + tidig anatomigranskning + RUL.

Svar på tråden Kub/nipt test ?!!