• Hjälpmigggggg

    Är jag skyddad mot graviditet direkt efter sockerpiller

    Hej! Jag har en fråga om ppiller.

    Jag har hoppat över alla sockerpiller i ca 2-3 månader. När jag fått mellanblödningar har jag fortsatt att äta min ppiller som vanligt och väntat på det att blöda klart. Men nu läste jag att det är bra att ta sina sockerpiller när man får mellanblödningar och låta kroppen blöda ut. Här kommer min fråga. När jag tagit klart mina sockerpiller och börjar med ppiller igen, är jag skyddad mot graviditet på en gång eller måste jag vänta i 7 dagar för att vara skyddad??

  • Svar på tråden Är jag skyddad mot graviditet direkt efter sockerpiller
  • Anonym (Undrar)

    Är det smidigt att åka Vasaloppet på slalomskidor?

  • Iowhannah
    Anonym (Undrar) skrev 2018-03-17 22:01:56 följande:

    Är det smidigt att åka Vasaloppet på slalomskidor?


    Bra svar.

    Jag åt p-piller i över tio år och hade inget annat skydd under den tiden. Jag hade sex under både sockerpillerveckan och veckan därpå utan att bli gravid (när jag faktiskt försökt att bli gravid så har det däremot gått snabbt). Det ska nog mycket till för att ett ägg ska hinna släppa på den korta tiden.
  • Anonym (bm)

    Ät ihop kartorna som vanligt. När du får en blödning, då väntar du 3 dagar, sedan ny karta igen. Du är skyddad hela tiden. Och ring din BM och fråga!

Svar på tråden Är jag skyddad mot graviditet direkt efter sockerpiller