Anonym (mami) skrev 2018-04-01 11:15:26 följande:
Folk kollar ju inte på tv längre. De använder plattor. Och alla har var sin och gör sin grej..
Vaddå "folk kollar inte på tv". Vi har en TV och noll plattor. Vill vi titta på film gör vi det på TV:n.
Anonym (hobbyinredaren) skrev 2018-04-01 11:10:21 följande:
Jag håller på och "uppgraderar" inredningen i mina döttrars rum, de är i mellanstadieåldern och har vuxit ur sina barnrum.
De kommer inte få ha tv på rummet, och det har de heller inte bett om. Det har slagit mig att det verkar vara en "klassfråga" det här med tv på barnrum. Det vill säga, högutbildade föräldrar brukar i mindre utsträckning låta barnen ha egen tv, medan föräldrar i "socialgrupp 3" (inte hört det begreppet på länge men ändå) ser det som en självklarhet att låta barnen ha tv.
Blev nyfiken på att höra om andra har gjort samma reflektion. Eller är jag fördomsfull? Handlar det kanske mer om huruvida barnen spelar tv-spel eller inte?
Och om det finns en sån här skillnad - vad tror ni att den beror på?
Jag upplever lite samma som du. Det verkar som att det "kompenseras" i högre grad med teknikprodukter som tv, plattor, dataspel osv. i, som du säger, socialgrupp 3.
Jill 79 skrev 2018-04-01 11:33:14 följande:
Min 9åring har tv på rummet. Men det är väl mycket för tv-spel men även mysigt för honom att kunna kolla lite på sina favoriter i fred från småsyskon. Nu har hsn dock inga kanaler där men kollar svtplay, netflix och sånt.
Inte så roligt att kolla på musses klubbhus och liknande när man är större.
Visst man kanske inte behöver titta på tv alls men tycker det kan vara skönt att de sitter still lugnt ibland med.
Sen förrdrar jag faktiskt att de kollar på tvn än att de sitter nedböjda över en surfplatta (även om de kan vara användbara till annat).
Ja TV är verkligen att föredra framför platta. Dels pga nacken men framförallt pga ögonen.