Salmiakk skrev 2018-07-03 15:29:13 följande:
Halsfluss behöver ofta behandling för det kan bli halsböld av det.
Man behöver inte gå för halsfluss direkt, oftast går det över av sig självt utan problem. Om det däremot inte börjar blir bättre inom några dagar, eller om det förvärras så mycket att man t.ex. inte får i sig mat längre, knappt kan svälja sin saliv - då ska man förstås söka. Också om man har en hög feber som sitter i mer än ca tre dagar.
Lina100 skrev 2018-07-03 14:06:55 följande:
Hade ont i halsen igår men tänkte inte mycket På det. Vaknade dock idag 04:00 med världens blåsa och vita utslag i svalget. Är även uppsvälld i svalget.
Är också blek och hängig och det enda jag äter är soppa och dricker te.
Sover bara också.
Kontaktade läkare online som sa jag skulle ta både halsprov och blodprov men de har inte dropp in här på min vårdcentral och skickar hem en lika snabbt som man kommer dit ändå.
Har ni tips hur jag kan krya på mig själv? Är detta akut?
Du behöver nog inte gå för det nu. Att du får i dig soppa och te är bra! Fortsätt med det, vila. Drick vätska också - vad som helst, men gärna mer än te - om du har feber. Blir det värrr så kan du kanske behöva undersökas och möjligrn få antibiotika eller annan behandling. Men så länge som du klarar av att svälja soppa/te och febern inte blir för hög så är det bara att vila
Krya på dig!