• Galaxen

    Ont i livmodern

    Hej!

    Idag är det ungefär 3 dagar efter ägglossningen, kan vara 4-5 också eftersom jag tyckte mig känna ägglossningen tidigare än vad som var beräknat, nu till saken.

    Var på toaletten och när jag skulle tvätta händerna efter besöket fick jag en sån fruktansvärd smärta i livmodern vad jag tror, det kom helt plötsligt utan förvarning, gjorde så ont att jag var tvungen att böja mig ned, när jag försökte ställa mig upp kunde jag knappt göra det för det gjorde så himla ont, det var som mensvärk och stickningar på samma gång som gick nästan ut i benen och ett tryck ner från livmodern. Det värsta varade i ungefär en halvtimme och sen började det avta lite men har fortfarande smärta nu efter ca 5 timmar, någon som vet vad detta kan vara eller nån som haft något liknande?

    Tacksam för svar

  • Svar på tråden Ont i livmodern
  • Galaxen
    Salmiakk skrev 2018-07-03 18:52:53 följande:

    Förstoppning? Gaser i tarmen..... kan vara vad som helst.


    Jag tror inte det eftersom jag kunnat gå normalt på toaletten :/ men som sagt så kan det ju vara vad som helst.
  • Kronärtskockan

    Så känns det för mig när jag har/hade ägglossning (är gravid). Fruktansvärda smärtor som höll i sig oftast hela dagen. Jag visste att då släppte ägget, när det gjorde så fasansfullt ont. Kändes som knivar när man satte sig ner t.ex. blä! Gå till gyn om du är orolig! Kan ju vara en cysta också, hade en för massa år sen, fick operera bort ena äggstocken till sist

Svar på tråden Ont i livmodern