Mia386 skrev 2018-07-24 22:52:45 följande:
Hej.
Jag har en dotter som är rätt osäker när det kommer till att somna själv. Det har alltid varit så ändå sen hon var bebis. Tror dock att det har blivit värre med åren då hennes biologiska pappa dog för 4 år sen snart.
Hon säger att det känns som vi (jag har en ny underbar man) inte älskar henne. Har ni något bra tips för att få henne att sova bättre? Hon kommer in om nätterna ofta och vill sova hos oss, vilket inte funkar längre.
Oj vilken svår sits. Först tänkte jag också att låt henne sova, men blir du sämre så fungerar inte det såklart. En extra säng vid eran fotända på sängen då? Så hon får sova nära men inte i samma säng? Så ni alla får sova. Sen förstår jag att man vill vara ifred som vuxna också, min son är nu 9 1/2 och har varit exakt lika efter hans mormor dog när han var 3 1/2. Nu kommer han in väldigt sällan 1 gång i mån kanske, men han slutade sova inne hos oss för kanske 7-9 månader sen, så det höll i sig länge. Innan dess var det ett par ggr i veckan minst. Hoppas något fungerar för er.