Hur långt gången?
Haft flera missfall och är gravid igen. Det känns av någon anledning viktigt att veta när jag kommit "längre" än tidigare. Men hur räknar jag?
Detta utspelade sig 2006 i ett annat land.
24/4 blödning och mensvärk. Blödning slutar efter ett par timmar men värk fortsätter och blir värre kommande dagar tills jag knappt kan gå.
27/4 besöker allmänläkare. Får remiss till mödravården.
28/4 vul visar tom livmoder med tjock slemhinna. Blodprov tas + 30/4. Visar stigande nivåer av grav-hormon men det stiger för långsamt. Ytterligare vul och prover 3/5 ger samma resultat.
5/5 läggs in med misstänkt utomkveds. Hormonet nu dubblats från ca 550 28/4 till 1080 5/5.
6/5 fortsatta vul utan att foster hittas. Blödning börjar. Mestadels brunt, sparsamt och smärtfritt.
7/5 som gårdagen
8/5 svag mensvärk fortsatt brunaktig sparsam blödning. Hormonet har börjat sjunka. Skrivs ut.
15/5 återbesök. Blödning och nu hormon på 270.
Minns inte när "det" faktiskt kom ut, alltså om det var före eller efter 15e. Känns som extremt långsamt missfall? Men vilket av dessa datum räknar jag? Kan det ha varit utomkveds ändå eller var det ofostrigt?