Hur mycket gb surf använder du per månad ?
Surf
Surf
Jag har 2gb i mitt abonnemang och jag använder aldrig slut på det då de finns wi-fi på de flesta ställen jag är på :)
Jag har 1gb surf och använder knappt upp något alls. Jag sitter jämt och ständigt men mobilen, men är oftast uppkopplad till wi-fi. Klarar mig hur bra som helst och billigaste abonnemanget är det också, så jag är nöjd!
Menar totalt i mobil och hemmets wifi
Menar totalt i mobil och hemmets wifi
Menar totalt i mobil och hemmets wifi
Hur mycket tror ni hade behövts om ni räknade total per månad? Räcker 20 gb i månaden totalt?
Hur mycket tror ni hade behövts om ni räknade total per månad? Räcker 20 gb i månaden totalt?
Ska du kolla på film/video/youtube räcker det troligtvis inte, annars går det kanske.
Drar familjeliv. Se mkt surf?!
[quote=79068150][quote-nick]Anonym (Jg) skrev 2018-09-19 06:30:46 följande:[/quote-nick]Hur mycket tror ni hade behövts om ni räknade total per månad? Räcker 20 gb i månaden totalt?[/
Vi hade mobilt bredband en period vid flytt. Vi streamar tv så där drar det en del. Plus 5 barn som kollar youtube. 200 GB räckte i 4 dagar.
Jag bränner upp 10-12 gb per månad på telefonen (har ett abonnemang på 20 gb/mån). Bredbandet hemma är på 500/500, vilket behövs då vi är en stor tekniknördfamilj. Gubben min vill uppgradera till 1000/1000 men jag är för snål.
Huruvida 20 gb/mån räcker för er beror ju på vad ni gör. Att streama en film från Netflix går på ca 1 gb tex. Att surfa på familjeliv o Aftonbladet kostar oxå surf.