• Pripps Vichy

    Är inte lärarlösa lektioner ett otyg?

    Det blir allt vanligare att elever i skolor får studera på egen hand utan lärare. Det är därför inte svårt att förstå varför skolresultaten blir allt sämre. Jag växte såklart upp med lärarledda lektioner och tyckte att man förstod vad man läste mycket bättre när läraren förklarade på ett pedagogiskt och enkelt sätt.

    Jag tror tyvärr att elever blir sämre motiverade att plugga om där inte finns någon lärare som kan förklara utan de måste försöka begripa allting själva. Vad tycker ni? Är inte lärarlösa lektioner ett otyg?

  • Svar på tråden Är inte lärarlösa lektioner ett otyg?
  • Crash Man

    Självklart är lärarlösa lektioner ett otyg, dock är det fullt förståligt när utbildade lärare lämnar yrket i drivor. Först bedrev Jan Björklund en urusel skolpolitik under åtta års tid, sedan blev Gustav Fridolin skolminister och han var precis lika dålig han.

Svar på tråden Är inte lärarlösa lektioner ett otyg?