Jag misstänker att någon rekar inför inbrott. Hur ska jag skydda min lägenhet?
Jag vet inte om det är jag själv som börjar bli knäpp, men nu i mellandagarna började jag misstänka att någon rekade för inbrott.
Förra hösten flyttade jag till en lägenhet i markplan där jag har den enda ytterdörren mot en väldigt liten innergård. I mellandagarna förra året hittade jag en och en halv apelsin på dörrmattan. Jag ringde min mamma för att berätta om mina konstiga grannar, men min mamma misstänkte istället att någon rekade för inbrott, vilket jag tyckte lät tramsigt.
I somras hade jag fönstren öppna på glänt mot innergården och då ringde hyresvärden och bad mig hålla fönstren mot innergården stängda, eftersom det uppmanade till inbrott. Fånigt tänkte jag då med, men NU börjar jag bli rädd på allvar.
Jag hade varit borta i fyra dagar och kom hem sent igår kväll och nattade då direkt min son, utan att tända upp i lägenheten. Det ringde på porttelefonen under tiden men jag kände inte igen ljudet eftersom det aldrig har hänt att någon har ringt på porttelefonen. 10 minuter senare ringde det igen. När det ringde för tredje gången så förstod jag att det var porttelefonen så jag svarade. I andra änden var det någon som pratade engelska med fransk brytning och frågade efter någon som inte bor i huset. Jag sa bara att han hade ringt fel och la på.
Nu är jag jätterädd för inbrott. Jag kunde knappt sova igår natt och jag skulle egentligen sova borta i natt igen men nu vågar jag inte lämna lägenheten, så jag fick ställa in.
Jag kollade upp vad hemlarm kostar, men det verkar jättedyrt och komplicerat.
Har någon tips på hur jag kan göra för att skydda lägenheten mot inbrott? Och kanske också vad jag ska göra så att jag slipper känna mig så rädd?