• Anonym (jägarinna)

    Tappar intresset fort män visar att de vill ha mig!

    Vet inte om det är en fetisch jag har eller rädslor för intimitet, men jag tappar intresset fort jag vunnit en mans intresse. Han blir då svag inför mig och jag kan känna lite äckelkänslor. Har haft några längre förhållanden men då har vi varit lika intresserade och träffats i naturliga sammanhang där jag till slut förfört männen och sen har det bara rullat på. Jag blir otroligt triggad av män som är svårfångade och lite kalla mot mig. Då kan jag nästan bli besatt. Jag lyckas ofta vinna över dem till slut och hela den processen är så spännande, men fort det är över och killen visar känslor blir jag kall.

    Någon som funkar liknande?

  • Svar på tråden Tappar intresset fort män visar att de vill ha mig!
  • Anonym (Donna Juanita)

    Jag har träffat en sådan som du för väldigt många år sedan.

    För min del kunde vi väl vara kompisar men hon ville uppenbarligen mycket mer. 

    Mina känslor fanns hos en annan, men det blev tyvärr inte mycket av det. Det som då var mitt livs största kärlek och sen olyckliga kärlek gav henne ytterligare motivation att få mig intresserad. Hon gick så långt att hon trök sina hårda bröstvårtor mot min bröstkort med ett leende.

    Jag kunde inte varit mindre intresserad av något annat än vänskap. Så hon drev det vidare på det känslomässiga planet eftersom jag inte reagerat på det fysiska. Hon upptäckte då att jag trots min olyckliga kärlek var mån om hennes känslor. Jag var sårbar och gav efter för denne Donna Juanitas mångåriga uppvaktning.

    Hennes upphetsning av att nobba den hon jagat i fler år visste inga gränser.

    Hur korkad kan man vara... jag hade ju sett det så många gånger under åren och visste vad hennes game var, så många män som försvunnit  - nu klev jag också bort ur hennes scenljus. Skulle nog inte säga något utan kasta en föraktfull blick på henne och skaka på huvudet om vi stötte ihop nu trots att det gått mer än 20 år.

    Rädsla för intimitet, att blotta sig, dålig självkänsla tror jag inte det är, snarare en njutning av att ha makten över någon annans känslor. Att ha makten att såra medvetet.

    Är det en fetish att vilja skada andra? - kanske. Är det pga rädslor för intimitet? Säkerligen har det sin grund där. 

  • Anonym (Nymfen)
    Anonym (jägarinna) skrev 2019-03-30 23:01:54 följande:

    Vet inte om det är en fetisch jag har eller rädslor för intimitet, men jag tappar intresset fort jag vunnit en mans intresse. Han blir då svag inför mig och jag kan känna lite äckelkänslor. Har haft några längre förhållanden men då har vi varit lika intresserade och träffats i naturliga sammanhang där jag till slut förfört männen och sen har det bara rullat på. Jag blir otroligt triggad av män som är svårfångade och lite kalla mot mig. Då kan jag nästan bli besatt. Jag lyckas ofta vinna över dem till slut och hela den processen är så spännande, men fort det är över och killen visar känslor blir jag kall.

    Någon som funkar liknande?


    Jag kan funka så..men då finns det inga djupare känslor med i bilden, mer attraktion och att jag tycker att någon är lite vacker och har de fysiska drag jag gillar. När jag har lagt lite energi på att vinna över en sån person och märker att det gett resultat så kan jag backa lite eftersom mitt intresse minskar. Och så tar jag upp det igen när jag får lust. Äckelkänslor skulle jag inte gå så långt som att säga att jag får utan att jag bara inte är så engagerad längre. Jag försöker att spela det här spelet lite schysst eftersom jag märker att folk kan bli förvånade när jag slutar och ge bara lite uppmärksamhet ändå, hatar när någon visar kyla i det läget, det är inte ok. För att sen börja igen osv.

    Men har jag ett mer äkta intresse av någon jag är extremt attraherad av så tappas inget intresse av responsen jag får, det rullar på som du skriver.

    Det där med att triggas av såna som är lite svårfångade, så kan det vara om jag känner mig energisk men oftast så tappar jag intresset av någon som jag märker spelar tråkiga spel med mig. Liksom låtsad nonchalans som släpps så fort jag är nära. Orkar inte med den typen av oärlighet, då finns det andra som ger roligare respons.

    Finns en intressant grej som heter intermittent förstärkning som är just att man fångar intresse genom att ge respons bara ibland. Den ger just den där besattheten så det är inget äkta utan bara en funktion vi människor har. Så du triggas av t ex den men när du har "vunnit" så finns det inget kvar, tycker inte att det är så konstigt.
Svar på tråden Tappar intresset fort män visar att de vill ha mig!