Hur tidigt räddar man barn?
Är gravid i v 23 (eller 22+0 just nu som sjukvården skulle benämna det). Jag är en orolig själ så har såklart en oro (som nog många gravida har fast i olika nivåer) kring att det ska hända barnet nåt i magen.
Jag vet att från v 22+0 ska man söka förlossningen om det är något med graviditeten, i alla fall akut, som händer.
För då anses fostret blivit ett barn...
Min fråga är nu, hur tidigt räddar man barn i Sverige? Försöker man alltid rädda ett barn som är i v 22+0 och senare? Struntar man i ett barn fött 21+5 eller är det bara en ungefärlig gräns?
Hur stor chans är det att man faktiskt kan få ett så litet barn att överleva (läst olika på nätet så tänkt om någon vet eller själv har ett för tidigt barn som är fött så tidigt)
Vilken vecka är det "nästan säkert" att barnet överlever? Alltså någonstans läste jag v 28 men är det tidigare nuförtiden?
Lite fakta att lugna mig med kanske?! :)