• Anonym (Ts)

    Cocillana och alkohol?

    Jag ska festa på fredag kväll, med en gammal festkompis jag inte sett på länge, vi har planerat det länge och jag vill inte avstå. Var förkyld för två veckor sedan och fick cocillana då hostan efter höll i sig. Jag tog senaste dosen på onsdag kväll (10 ml). Det borde inte påverka att dricka på fredag kväll väl? Kan jag tom ta en dos idag på torsdag morgon? Hur länge måste det gå emellan?

    Andra frågan: Hur länge kan man ta cocillana?

    Står i bipacksedeln att är farlig att tas i samband med alkohol och ska bara tas under begränsad tid men inga specifikationer.

    Någon som pratat med läkare/vårdpersonal och vet? Så slipper jag ringa 1177...

  • Svar på tråden Cocillana och alkohol?
  • Frontline

    Så länge du inte dricker grogg av cocillana är det lugnt..


    Simsalabim trosorna försvinn :)
  • Anonym (Vård)

    Det beror lite också på hur stor dos du tar förstås, men om du tar sista dosen torsdag morgon så kan du festa på fredag, men då inte ta mer coc. förrän tidigast söndag.
    Normalt räknar man att man inte skall ta coc. mer än 10-14 dagar i följd. Coc. är ingen medicin som botar hostan, utan sätter endast tillfälligt ned den, så det är ingen behandling för långtidsmedicinering. Oavsett så är du tillräckligt frisk för att kunna festa på fredag, bör du klara dig utan coc. därefter.

Svar på tråden Cocillana och alkohol?