Känner någon igen mina symtom? Tryck i huvudet, illamående
Hej!
För ca två veckor sedan hade jag en gungande yrsel och ostadighetskänsla. Ingen huvudvärk men en tryckkänsla. Även illamående. Jag gick efter några dagar till vc som gjorde neurologiska tester, tog massor av blodprov och kollade i örat/lungor/hjärta men hittade inget avvikande.
Några dagar senare upplevde jag en försämring och gick tillbaka till en annan vc men blev hemskickad med diagnos ?kristallsjuka? och de sa även att detta skulle lägga sig inom några få dagar.
Det la sig mycket riktigt efter 2 dagar och jag var symtomfri i 4 dagar innan det kom tillbaka nu i fredags.
Smått gungande yrsel med starkt illamående/klump i halsen. Har ej kräkts men hade känts bättre om jag gjorde det men kommer inget när jag försöker.
Ingen huvudvärk men känns som det trycker till i tinningen och bakhuvudet ibland när jag ligger ner. Värst är känslan av illamående. Känns precis som att man är bakfull eller gravid med illamående. Är inte gravid nu.
Möjliga orsaker om inte jag lider av något allvarligt: Har en dotter på 7 mån och har varit en tuff tid med stress och oro över henne (omställning till att bli förälder och konstant oro/stress). Har även varit på en lågkalori diet och tappat 7 kg sedan 1/1.
Ska självklart uppsöka vård igen imorgon men är så orolig, särskilt som mamma och tanken på att jag kanske kommer dö och lämna min dotter.
Snälla, inga taskiga kommentarer. Känner någon igen sig?