Utsatt för mögel, mår skit
Bor i en hyres lägenhet sedan 1 månad tillbaka och efter 2 veckor blev jag sjuk.
Frossa. Feber. Hosta. Förkyld. Sjukaste huvudvärken och nackvärk. Slem i halsen. Fruktansvärt SJUKT TRÖTT. Kan slumra till när som och kan inte ens jobba nu. Har varit hemma i 2 veckor nu.
Har även grön/gult snor och hostar upp tjocka klumpar som är brun/röda/gula. Är svullen i ansiktet och även fått torr hy och utslag i ansiktet.
Sovrummet väggen jag har sängen mot känner jag en lukt som luktar jord.
Har rengjort väggen med rengöring. Hjälpte inte. Tog även ättika och ångtvätt. Hjälpte inte.
Jag misstänker mögel. För jag har symptomen man kan få.
Sjuk är jag inte. Har normal CRP när jag kollade mig på vårdcentralen. Så vet inte vad det är?
Vänner säger corona men näää.... Jag har testat sova 2 nätter i soffan och vaknade ändå OK men i sovrummet så vaknar jag så svullen, trött och snorig och känner mig så groggig . Alltså fungerar knappt som människa.
Ringt hyresvärden och han skrattade och sa "kära flicka (är 33 år). Du är lite väl nojjig känner jag. Där finns ingen mögel, du är nog bara förkyld. Det är ju mycket sånt som går och det är ju corona nu".
Min som är byggare var här och luktade på väggen och sa att det faktiskt luktar jordigt. Och mina symptom sa han stämmer in på det också
Men hur ska gå tillväga att kolla om det ens ÄR mögel??
Snälla hjälp.
Har inte möjlighet att flytta heller