Anonym (Kvinna32) skrev 2020-05-14 21:40:07 följande:
Jag har försökt så mycket men inget händer.
Nu vill jag göra något som jag funderat på länge. Leva på kräm och en smörgås alternativt yoghurt och en smörgås tre mål om dagen och 4-5 frukter på en dag. Kan det hjälpa att gå ner i vikt?
Kräm= massa socker
Yoghurt= massa socker
Frukt= fruktoscker
Tror du kommer må rätt kasst och när du tröttnat kommer du gå in i gamla vanor och gå upp igen.
Jag äter det mesta utom typ allt du räkna upp, äter inte heller musli, flingor och sånt. Men jag äter det som ryms i mina händer. Och det blir verkligen små portioner. Tänk på undvika söta drycker även juice. Light drycker kan göra dig sötsugen.
Kör frukost= 1- 2 knäckebröd & 1 ägg + kaffe och vatten
Lunch (ta en assiett tallrik) = quinoa/matvete/bönpasta/potatis el pasta med lång koktid/ pairboiled ris. 1-2 dl. Nått protein, och grönsaker gärna riven morot och sånt som mättar.
Mellanmål= fiberrik frukt eller t.ex. morot eller en näve nötter.
Kvällsmat (inte för sent) osötad kvarg och lite bär.
Du kommer vara helt slut i början men kroppen vänjer sig snabbt. Detta äter jag när jag jobbar och har ett fysiskt jobb. Tugnt och stressigt och går minst 15 000 steg per dag. Och då får jag precis tillräckligt.