Anonym (Mia) skrev 2020-07-09 17:18:58 följande:
Det är ju flera som kommit in på betyg. Kan du se hur många som står i reserv i de andra kriterierna? Det går ju bara att spekulera om dina chanser. Men antar att man ska tacka ja/nej inom någon vecka och därefter kommer urval två. Förmodligen ska även du tacka ja/nej till att stå kvar på reserv. Är det ett program man gör samtidigt som man arbetar? De brukar ha färre som tackar nej... men som sagt det är bara spekulation.
Jag är inne och söker på
https://statistik.uhr.se/ på mitt program för HT2020. Jag har försökt sätta mig in i hur det ligger till mig blir inte klok på detta. Det finns flera olika koder, framförallt: MDH-41814 som du kan se här:
https://www.antagning.se/se/search?period=9&freeText=MDH-41814&semesterPart=0
OCH kod MDH-41847 (som jag är placerad i reserv på) finns här:
https://www.antagning.se/se/search?period=9&freeText=MDH-41847&semesterPart=0
Vad är egentligen skillnaden mellan dessa koder? Jag hittar ingenting som skiljer dessa åt? Det blir ju rörigt när jag ska se statistik på
https://statistik.uhr.se/ när det finns flera koder som dyker upp när jag söker på ''
Grundlärarprogrammet förskoleklass och grundskola 1-3 - arbetsintegrerat''
Jag har redan tackat ja till min reservplats. Utbildningen sker samtidigt som man kan jobba på en skola X dagar i månaden.