• Mimer

    Ni som installerat luftvärmepump i hus....!

    Ni som har installerat luftvärmepump, hur mkt sänkte det er driftkostnad? Alltså uppvärmningen av huset?

    Vi har direktverkande el i vårt blivande hus och kommer installera en luftvärmepump...
    Är nyfiken på vad ni har för erfarenheter av sån!

  • Svar på tråden Ni som installerat luftvärmepump i hus....!
  • FixarFrasse

    Mimer, är ett bra alternativ, har funderat på det, men vårt hus är hundra år gammalt med gångar och prång. Så en luftvärmepump är kanon ifall du har ganska öppen planlösning och kan få ut luften lite överallt. OM du nu pratar om luft-luft system.

    En luft-vatten pump (vilket det nog blir för mig) är dyrare, men klarar jobbet bättre med flera plan och flera relativt slutna rum. Men har lite andra problem med t ex radiatorer.

  • Squeezetoy

    Vi har installerat en luft-luft värmepump. Vi är säkra på att den har dragit ner energiförbrukningen. Men lite svårt att säga hur mycket, vi har nämligen bara siffror på hur mycket de tidigare ägarna förbrukade. Dessutom har ju inte den här vintern varit "normal" här där vi bor. Det har ju inte varit en så här kall vinter och lång vinter på jättelänge, så det är en dålig vinter att jämföra med.

    Vi hoppas få veta bättre nästa vinter. Just eftersom det har varit kallt, neråt -20 grader så lång tid gör ju att pumpen inte kan arbeta effektivt så vi har ju ändå varit tvungen att använda våra element.

    När vi köpte pumpen så hade vi kollat flera tester, och hade hem en kille som kontrollerade förutsättningarna i vårt hus. För man måste ha en ganska öppen planlösning. Vi kan ju använda vår pump även som AC om vi vill, (det går visst med de allra flesta), men det drar visst en hel del ström.

  • Mimer

    Jo det är alltså en sån där liten låda man sätter på väggen inne för att utnyttja luftvärmen bättre ... är inte så haj på alla namn o termer men ni förstår nog vad jag menar.

    Vårt hus är 1,5 plan . Bekanta till oss har installerat sina typ i hallen, i trappen upp till övervåningen o det verkar ju funka bra. Andra har den i vardagsrummet som kanske är den centralaste delen i huset för en del.

    Squeezetoy - är det en kille från ev företaget man tänkt anlita man tar hem för konsultation, eller nån från kommunen?

    Vad har det kostat att skaffa sån inkl allt?

  • Squeezetoy

    Det var en kille från företaget och det var kostnadsfritt.

    Eftersom det kostar en del så vill man ju veta om det är värt det så det var därför som vi tog hem innan vi bestämde oss. Han berättade om alternativen som de hade och om fördelar nackdelar, kostnader. Så gick han igenom huset och kollade planlösningen i båda våra plan, vi har också 1 1/2-plansvilla.

    Att han var från företaget tror jag inte spelade roll så att man blir lurade eller så. Vet de som haft hem folk för att kontrollera där de avrått från att skaffa luftvärmepump just pga av planlösningen. Det ger ju inte bra rykte för företaget om de säljer en massa pumpar som inte ger bra bra resultat. Han gav ju också lite priser på vad det skulle kosta att installera vattenburen värme också, de säljer även system för sånt också.

    Fråga på om du vill veta mer

  • Mimer

    Tack för svaret! Jag kanske kommer med fler frågor

  • annie29

    vi satte upp en luftvärme pump i höstas,och vi har halverat våran el-kostnad varje månad!
    Vi har inte haft nån värme på i elementen på hela vintern!

    Annie

  • Mimer

    annie29 - va är det sant? Så bra!

  • annie29

    vi har ju inte så stort hus,runt 100kwm,och inga källare o övervåning,så värmen sprider sig lätt till alla rum!

  • Jossan79

    Vi satte in en luftluft förra hösten. Hade oxå direktel innan och enförbrukning på ca 22000kwh. Nu förbrukar vi ca 9000 istället. Jättebra och jättekul att inte lägga alla pengar på dyr el!

  • Mimer

    Jossan 79 - det blev ju en himla skillnad! Hoppas också att vi kan få ner förbrukningen nu när elen är, och väl förblir dyr ett tag.

  • Sunflower
    Vi har också direktverkande el, och köpte en lufvärmepump. Min man hjälper till att installera såna, så han gjorde det (nästan) själv. . 20´000 betalade vi för den, en Sharp. Och den sänkte elförbrukningen från 15´500kwh till 11´000kwh.
    Vi är jättenöjda!
  • Squeezetoy

    Tror att det som är mest avgörande för hur stora besparingar man kan göra är hur planlösningern ser ut. Vi har räknat med att under normala förhållanden så skulle vi spara ca 8000kwh/år. Men den här vintern har varit kallare än normalt så så mycket blir det inte i år tyvärr, men vi hade säkert betalat bra mycket mer om vi inte satte in den i höstas.

Svar på tråden Ni som installerat luftvärmepump i hus....!