Anonym (Orolig) skrev 2020-11-01 14:34:41 följande:
Och ja det är fastiskt inte speciellt dyrt boende då, tror min pappa betalar mer för sin 2:a i stan????är slamtömning 2 ggr per år och sotningen får vi göra själv, och väggföreningen är gratis
Bor man i hus måste man också räkna in underhåll och reparationer i kostnaderna och inte bara löpande räkningar. Gräsklippare, takbyte, fönstermålning, vitvaror, badrum, m.m.
Runt 2000-3000 kr/månad är rimligt att räkna med att behöva avsätta för underhåll i ett hus, beroende på hur mycket man gör själv vs. tar in hantverkare, i vilket skick huset är i osv.
Om vi ska kunna ge er spar- och ekonomitip behöver vi veta lite mer om er ekonomiska situation. Vad kostar bilarna? vad har ni för övriga räkningar? Internet, TV, mobiler, m.m.
Ett vanligt tips är annars att börja med att säga upp allt som inte behövs - HBO, Spotify, Netflix, Postkodlotteriet, tidningar, m.m. Gör en matbudget, laga all mat hemma, ät matlåder istället för att äta ute, begränsa hämtpizza, m.m. Laga billig mat och handla efter säsong och extrapriset. Sälj ev. ena bilen och köp en billigare bil utan lån. Se över försäkringar och abbonemang ni måste ha för att se om det går att få lägre premier. OBS att man måste ha koll på vad försäkringarna täcker också. Inför köpstopp på onödiga grejer som heminredning, kläder till er vuxna, bio, resor, m.m. Sälj saker på Tradera, Blocket, Facebook, loppis m.m föratt få in pengar och lösa skulder med höga räntor. Barnkläder, elektronik, samlarsaker, möbler, märkeskläder är exempel på sådant som brukar gå att sälja.