• Carolaline

    Positivt ÄL-test på BIM-1?

    Hej! Är det vanligt att ha positivt ÄL-test innan mens?

    Finns hur många trådar som helst om detta men de är så gamla och ny kunskap kan ju ha tillslutit.

    Jag har BIM imorgon och gravtesterna är så negativa de kan bli, både testa tidigt och vanliga. Jag har haft sådana hugg och molvärk i livmodern sedan ÄL (jag är helt säker på att jag har haft ÄL).

    Förra månaden trodde jag verktygen att jag var gravid pga aktiviteten i livmodern. Men mensen kom på BIM och det var falskt alarm. Samma visa denna gången men nu med positivt ÄL-test. Tack för er input!

  • Svar på tråden Positivt ÄL-test på BIM-1?
  • Jag är bara jag

    Äl-test kan visa positivt inför mensen. Hur vanligt det är vet jag inte, men inte så ovanligt för man läser rätt ofta om det här. Hänt mig också. Så man kan inte byta ut gravtest mot äl-test.

  • Syskon2020

    Oki vad tråkigt :( jag fick också blinkande gubbe på ägglossningstestet på bim 4,5och 6. Ingen mens ännu får se om den dyker upp.

  • Carolaline

    Lycka till!! Hoppas verkligen att mensen inte dyker upp och att livet kan starta med en liten i magen. Lycka till!

Svar på tråden Positivt ÄL-test på BIM-1?