• Melikosh

    Känner ej bebisen

    Hej gravid i vecka 23 +0 känner inte av sparkar i mAgen ! Är orolig har varit på förlossning, de säger bebisens hjärta slår , men varför känner jag ej sparkar? Någon som har varit i samma situation som jag ?

  • Svar på tråden Känner ej bebisen
  • Anonym (Hej)

    Moderkaka i framvägg? Bebis sparkar inåt?

  • Anonym (Mia)

    Nästan. Moderkaka i bakvägg. Kände första rörelsen i v 22+6. Hade alltså inte känt någonting alls innan, inget "fiskfladder" eller så heller. När bebisen började sparka så var det väldigt sparsamt, max tre tillfällen per dygn.

  • syntharen

    Bebisen är fortfarande väldigt liten och har mkt plats att röra sig på. Ibland sparkar dom inåt så då känns det inte så mkt. Vissa barn är dessutom mer lugna än andra. Mitt tredje barn var läskigt lugn i magen, hon rörde sig inte mkt alls (hon verkade mest ligga med händerna bakom huvudet och ta det lugnt, dessutom låg hon i säte hela tiden) men ut kom en frisk och energisk tjej. Om några veckor ska du känna sparkar mer regelbundet, då kommer du också märka att din bebis har rutiner och tider då hen rör sig mer.

  • Melikosh

    Tack svar ja jag har moderkakan framväg , hoppas jag börjar känna sparkar snart

  • Anonym (Stor skillnad)
    Melikosh skrev 2021-05-14 11:14:37 följande:

    Tack svar ja jag har moderkakan framväg , hoppas jag börjar känna sparkar snart


    Det är väldigt stor skillnad på att ha i fram å bakvägg

    1: bakvägg, kände från vecka 12 och fick hårda sparkar i vecka 20 och magen kunde se ut som att en Alien skulle komma ut haha. Filmade också på utsidan runt vecka 16

    2:framvägg första rörelsen i vecka 16 va dock osäker på om de va bäbisen eller en fis fram till vecka 18 sen har mer buffar kommit har känt denna bäbisen oftare men svagare. Känns mer som när dottern hade hicka i vecka 39 lixom. Knappt nått alls med andra ord. Har filmat utanpå magen 1 gång nu i vecka 21
Svar på tråden Känner ej bebisen