Hur skulle ni ha gjort?
Jag är gravid i v 6, alltså kommer barnet i början av februari. Jättekul! Men hur ska jag planera?
Jag är föräldraledig till slutet av oktober då min man ska ta över och vår son fyllt ett. Han har lämnat över 40 dagar till mig, resten har han kvar. Tanken var nu att jag skulle jobba och han skulle ta dagar glest så sonen kan skolas in nästa höst. Men nu blir jag ju föräldraledig! Min sambo vantrivs nåt galet på sitt jobb, jag är orolig för honom. Han är utbränd och deprimerad. Han har bara vik och skulle plugga nästa höst var tanken.
Om Coronavågen fortsätter under hösten kan man ju inte veta, men är det så blir jag arbetsförjuden av min chef och kan då ta ut havandeskapspenning redan i v 20, det är ju September. Men eftersom jag inte vet om det blir så kan jag ju inte räkna med det? En tanke var att låta sambon ta fl-ledigt redan efter sommaren, och jag jobbar hela hösten för att sen gå hem efter nyår. För chefen kan väl inte vilja ha tillbaka mig för ungefär 2 månader? Mitt jobb är stressigt, tunga lyft och man träffar mycket folk (corona), så när jag är i månad 7elr 8 kommer jag vilja gå hem.
Så vilka kloka alternativ har jag? Att vi båda är hemma och då drar in kanske 25-30 000 tillsammans? (Räkningar och mat ca 15 000/ månad). Eller ska jag förlänga min föräldraledighet och sambon fortsätter jobba efter semestern. Eller ska jag jobba, så att vi tjänar mer och kan spara så sambon kan ta ut mer ledigt i vår?