Varför är han plötsligt helt förtvivlad när han ska sova?
Lilla C, 22 månader har fram tills förra veckan nöjt och belåten gått och lägga sig i egen säng i eget rum. Blev nöjt kvar med gosedjur och napp , puss och kram och natti natti. Och sov till 8 nästa morgon.
Nu plötsligt har han börjat gråta i hel panik, står upp, kastar sovgrejerna på golvet och ropar mamma, pappa. Detta håller på i 2 timmar varje kväll nu.
Hjälper inte att man går in, klapp och mys , eller sitter eller ligger bredvid. Igår lyckades han första gången klänga sig över spjälsängen och föll med huvudet i golvet med stor bula som följd.
Han har aldrig sovit hos mamma och pappa så det är inte ett alternativ att börja med. Till familjen har det kommit ett syskon för 3 månader sen men det har gått relativt smärtfritt.
Det försvårar förstås möjligheten att finnas till hands hela tiden då mamman ofta lägger barnen ensam på kvällarna.( finns en storebror på 5 år också)
Vad kan problemet vara?