Det korta svaret är nej. Jag har studielån, huslån och har haft billån (på en del av bilköpet, inte hela). Det är den typen av lån som jag tror de flesta anser rimliga.
Möbler hade jag sparat till. Elektronik och annat också. Har när jag varit student köpt mobil på avbetalning då den jag hade gick sönder, gör jag dock inte nu. Skulle säga att alla köp på max 15-20000 köper jag absolut genom att spara först.
Jag förstår att mycket är slut och slitet om du har levt på existensminimum under flera år. Känner igen det från mina 5 år som student, mycket behövde köpas in för man använde allt tills det var sönder.
Tycker att du ska börja med att spara ihop en buffert. Hur stor den bör vara beror på boende, om du lever ensam osv. Banken rekommenderar 3 månadslöner lätt tillgängligt. Det kan ju kännas väldigt mycket i ditt läge, men jag hade sett till att spara ihop en hel lön i alla fall. Sen börjat spara till sådant som verkligen behövde köpas och prioritera det som var viktigast osv.