Vad kan man göra?? Ung person med flera självmordsförsök i bagaget.
Hej
Jag har en vän vars barn försökt ta livet av sig ett antal ggr. Nu senast fyra ggr på tre v varav ena gången när hen var inlagd på sjukhuset! Men ÄNDÅ skrivs personen ut dagen efter!
För personen själv säger att hen är frisk. Personen är nyligen myndig så föräldrarna får ju inget veta heller.
Vid något tillfälle (av de senaste, detta har pågått i ett par år) så försökte personen själv kräkas upp tabletterna så vi uppfattar det som ett desperat rop på hjälp, men det finns ingen hjälp att få tydligen.
Personen är transexuell och bara det är ju oerhört påfrestande kan jag tänka mig, och de misstänker ev bipolaritet också, ev något mer.
Men vad kan man göra? Kan personen tvångsomhändertas? Eller vad kan föräldrarna göra? Jag stöttar med det jag kan, men jag kan inte mycket om psykisk ohälsa..