kallea79 skrev 2022-12-20 01:35:12 följande:
Hur snabbt verkar Ashwagandha? Var det KSM 66 du tar?
Första gångerna jag tog dem verkade de inom en timme ca, med att jag kände mig varm och ganska avslappnad direkt men efter ett par veckor känner jag inte av det initiala värmeruset utan mer ett allmänt lugn. En slags stresstålighet som gör att saker jag normalt blir väldigt nervös och uppjagad av inte påverkar mig nämnvärt. Även koffeinets påverkan känner ja knappt av.
Varje gång jag tagit en paus med Aswhaghanda har lugnet stannat kvar i kroppen i flera månader. Läste att det påverkar kortisolet i kroppen så inte så konstigt. Det känns som jag har fått mer balans i nervsystemet överlag. Mycket nöjd med effekten.
Dessa har jag använt: Tar 1 per gång, vid svår stress har jag tagit en på morgonen och en på kvällen innan sömnen men oftast bara 1/dag.
www.apotea.se/skip-ashwagandha-90-kapslar