Smittar körtelfeber?
Min dotters kompis har fått körtelfeber och jag undrar om nån här vet om det smittar lätt?
Min dotters kompis har fått körtelfeber och jag undrar om nån här vet om det smittar lätt?
Kallas också för kyssjukan då man många gånger får den i tonåren när man börjat pussa pojkar/flickor
Jag menar alltså att den smittar åtminstonde om man byter saliv...
Saxat fråbn netdoktor:
"Hur får man körtelfeber?
Körtelfeber får man genom att smittas med Epstein-Barr-virus. Detta finns i saliv och urin hos den smittade. Sjukdomen kan överföras exempelvis från en person till en annan genom en kyss, varför sjukdomen populärt kallats kyssjukan
Smittan kan också ske indirekt via luftburna droppar. Från det att man är smittad går det 30-90 dagar innan symptomen börjar att visa sig. "
Hoppas ni slipper. Jag hade det för ett par år sen och fyyyy vad ont
Tack för alla snabba svar! Hoppas att min dotter inte blir smittad nu då!
Usch ja.. Vi var tre i vår klass som fick det.. (Ingen av oss kysstes dock ).. Jag hade en ordentlig böld på halsen och jättehög feber.. En annan klasskompis blev inlagd på sjukhuset..
Jag har haft det två ggr första när jag var tretton och andra när jag var 25 men nu ska jag inte kunna får det igen. Var jättesjuk båda gångerna men ändå sjukast första gången då jag fick tillbringa flera veckor på sjukhus.