Anonym (?) skrev 2023-07-18 22:10:05 följande:
Anonyma alkoholister - Sekt?
Min kompis har gått med i AA. Hen går numera på minst 15 AA möten i veckan. Det blir alltså 2-3 möten om dagen. Hen säger att den behöver göra detta för att må bra. Hen har knappt tid att ses längre och har börjat prata konstigt. Som att vi måste låta människor få välja hur de vill leva sina liv, att vi bara ska ta ansvar för vår egna del i livet. Att hen är så tacksam. Hen ska även träffat någon annan AA medlem och inlett en kärleksrelation. Det planerar nu barn med varandra efter 3 månaders nykterhet från HENs sida.
Är detta verkligen normalt? Vad gör de egentligen på dessa möten??
Nja, normalt och normalt. Vad är normalt liksom. Det viktigaste just nu är ju att kompisen förblir nykter och har hon endast 3 månader under bältet så kan jag mycket väl förstå att 15 möten i veckan är ett måste.
Jo, det låter ofta som att medlemmar inleder relationer med varandra men vad gör väl det. De kommer nog väldigt nära varandra när de öppnar sina hjärtan så ofta till varann. Att de redan planerar barn ihop är ju så klart sjukt men det gör ju vanliga normala människor också ibland. Det är bara att hålla tummarna för att de inte börjar supa igen så att ungen måste växa upp med två alkisar till föräldrar.
Jag tror att ens känslor är väldigt omvälvande som ny-nykter och man kanske söker efter nya highs när man inte kan få det genom alkohol längre.
Du kan ju be om att få följa med på ett möte som stöd en gång så att du kan få se hur det går till.