Vänskap och sex
Jag har gjort ett stort misstag och vet inte riktigt hur jag ska ta mig ur det.
Har känt den här personen jättelänge och vi har umgåtts mycket på fritiden och mer och mer på senaste tiden och har väl på nåt sätt varit intresserad. Men var inte beredd på detta.
För någon månad sedan började vi ha sex helt plötsligt och personen är helt fötändrad nu. Störtkär i mig. Hör av sig hela tiden, vill ses hela tiden och känt av en svartsjuka så är lite rädd för att nämna andra personen som jag haft eller har en pågående fling med.
Jag känner mig lite kvävd och vet inte hur jag ska förklara att jag inte riktigt är så intresserad längre. Har nästan slutat vara intresserad av sex med personen trots att det varit bra. Upplever att personen blivit ledsen en gång när jag tvekade lite på om det skulle bli något seriöst och känner nu att denna person skulle bli jättearg, ledsen och börja tycka illa om mig om jag började säga nej eller ta ett steg tillbaka.
Har någon upplevt något liknande? Hur berättar msn på bästa sätt och vad kan jag vara beredd på? Jag gillar personen mycket och har väldigt dåligt samvete nu och vill inte sabba vänskapen.