Gravid efter slutat med P-ring?
Någon som har erfarenhet kring plussat efter försök till graviditet efter att slutat med P-ring? Jag har alltid låtit blödning komma varje cykel med p-ring och min menscykel kom igång direkt som den skulle redan månaden efter och har fortsatt så- som en klocka.
Jag har varit gravid en gång i mitt liv men gjorde abort. Jag blev gravid av misstag och var väldigt ung (vill ej få påhopp av någon kring detta) Jag är 32 år idag.
Min sambo är 38 år gammal och frisk/hälsosam. Han har tidigare gjort en tjej gravid har jag fått veta (även där abort) så verkar inte vara något fel på hans spermier.
Vi är inne i månad 5 nu med positiva ägglossningstester och full bordade samt regelbundna samlag i samband med ägglossningen. Men inget plus på graviditetstesten. Jag börjar bli orolig och tänker mycket på detta. Någon som har liknade erfarenhet med just p-ring?