• Anonym (Lisa)

    Kär i älskare

    Jag skaffade en äldre älskare (ca 20 år äldre) och vi var båda måna om att vi pga vår familjesituation kommer endast kunna träffas för att ha sex. Tiden gick och vi råkade efter ett par gångers sex få känslor för varandra, något som inte var helt oväntat. Däremot verkar han redan ha bestämt sig att det är bara känslor och även när vi diskuterade att ta tag, att ta tag i vårt förhållande på ett seriöst plan så gav han upp trots att vi kom fram till att det skulle inte vara helt omöjligt, i alla fall under de kommande 1-2 åren.

    Jag vet att jag borde också slänga bort de här tankarna, mest gör det ont att han har lyckats på något sätt skölja över alla känslor och gå vidare i livet, vi är fortfarande vänner men några känslor snackades inte om. Som om han vaknade en dag och bestämde sig för att vi aldrig har legat eller erkänt saker för varandra.

    Hur kan jag behålla kontakten med honom men inte vara så sårad? Han verkar ha klarat av det nämligen, vill absolut ses, kramas och hänga som vänner, kanske ligga sen också men inga känslor eller framtidsplaner

  • Svar på tråden Kär i älskare
  • Anonym (Exfru)

    Lägg av nu helt enkelt.

  • Wanderlei

    Vi kollar/män verkar ha betydligt lättare för att bara ha sex utan att känna något mer. Ser jag till mig själv så vill han ha familjen men enbart spänningen på sidan av. Tro mig när jag säger att det aldrig kommer att bli ni. Du får nog välja på om det är värt att fortsätta ligga med honom och bara olycklig. Eller helt enkelt glömma bort honom och satsa på din familj istället. Det här kommer att förgöra dig. 

  • Anonym (J)

    Som ovan skrev, män verkar generellt kunna ha sex utan att få känslor. Bryt all kontakt och gå vidare för du blir bara sårad och kommer inte få honom att ändra sig och bli kär i dig. Det är hårda ord men sant, jag vet för jag var älskarinna till en äldre man som hade lämnat sin fru. Men jag insåg efter ett tag att jag bara var hans sexdocka så lämnade. Nu har jag träffat någon som verkligen har äkta känslor för mig och får ut så mycket mer av förhållandet.

Svar på tråden Kär i älskare