Ska prova Brintellix - era erfarenheter?
Jag är deprimerad och har PTSD . Jag har gått i KBT för PTSDn men känner att depressionen bara blir värre och märker av kognitiva problem.
Mina problem beror på yttre faktorer och jag är helt utmattad och slut. Jag har inte så mycket problem med ångest dock,
Jag har dåliga erfarenheter av SSRI så jag har tidigare fått Voxra. Första gången var fantastisk och jag blev otroligt hjälpt av den.
Sedan började effekten avta och nu vet jag inte om medicinen fungerar öht längre med tanke på hur jag mår. Läkaren menar dock att jag antagligen hade mått ännu sämre utan Voxra.
Nu ska jag alltså testa Brintellix i stället och undrar om någon här av erfarenhet av det. Det är förstås väldigt individuellt hur man reagerar på antidepressiva men det skulle ändå vara intressant att läsa om era erfarenheter.