Separation - vårdnad
Hej alla
Tänkte kolla vad som gäller. Har 2 barn med min man 1 & 3 år gamla. Hans Familj har jättegott ställt, dock inte min. Jag har varit hemma nu i flera år och ska vara det 1 år till eftersom mitt barn är nyfött. Jag kommer ha varit föräldraledig i 4 år när jag börjar jobba och har usel ekonomi pga dålig föräldrapenning och skulder nu tyvärr.
kommer att få jobba upp en grund att stå på.
Nu till saken. Han hotar med att vi ska skilja oss och han ska ta barnen och förstöra för mig. Han säger att han kommer dra det till rätten och att jag inte kommer ha råd att betala en advokat så jag kommer till slut att ge med mig och be honom ta barnen för att han komme knäcka mig ekonomiskt.
hur funkar det? Måste jag gå till domstolen om han vill? jag ha inte råd att betala en advokat så mkt ofta som han säger och kommer säkert ha svårt ett tag eftersom jag kommer behöva re ut min ekonomi.
Finns det en risk att jag kommer krossas ekonomiskt och han ta barnen?
för att tillägga har han knappt träffat barnen på dessa åren då han inte varit hemma mer än på helger Och bott på en annan ort pga studier.
tack för all hjälp