Bebis med kvällsoro vägrar sova med .. hjälp!
Hej!
Vi har en liten kille på 11 veckor. Han har alltid haft oerhört svårt att somna på kvällen, gränsfall till kolik och definitivt kvällsoro enligt BVC-sköterska. Han hade förut även svårt att ta tupplurar under dagen men det har verkligen blivit mycket, mycket bättre.
Men han kan inte somna på kvällen ? har provat snart allt känns det som! Det är som att han inte vill/kan somna? Och det resulterar i total panik och gallskrik och jag orkar snart inte mer ?
Vi har provat att;
Släcka ned allt, eller bara ha en lätt nattlampa tänd
Låta någon lampa vara tänd
Låta tvn i sovrummet vara på med låg volym
Vagga honom i famnen tills han somnar
Lägga honom direkt i vaggan
Gosa hud mot hud i sängen
Ge ersättning precis innan läggdags (ammar inte)
Använt pysventil
Minifomdroppar (10-15 droppar/måltid)
Låta honom kinka/grina (ligger bredvid och försöker lugna)
Sätta honom i babyskyddet
Lägga honom i vaggan
Rutin innan läggdags
Osvosv .. till slut somnar han såklart men finns det någon därute som gått igenom typ samma sak och som har några fantastiskt bra tips på hur vi kan hjälpa våran annars fantastiskt glada och spralliga kille till att somna på kvällen? Att han ska gallskrika varje kväll sliter inte bara på oss utan även på honom såklart, vill bara att han ska kunna somna tyst och lugnt utan panik och gallskrik ..
Snälla kom med alla goda råd ni har!