• Anonym (Mobilt boende)

    Husvagn VS husbil?

    Åsikter!
    Har och föredrar husvagn, ok max 80 km/h men när man kommer fram och kopplar loss har man en bil för utflykter, åka och handla m.m.
    Har sett så många med husbil som lägger betydligt mer tid på att backa upp och ner för klossar och bara komma på plats.
    Dagen efter åker de på utflykt och får göra om allt igen.
    Ok, smidigt om du ska ner i Europa om man tänker restider. Men är man där så finns det väl ett gäng platser man vill se och då blir det ju en väldig massa upp och ner-packningar.
    Låt höra - + och - för bägge.

  • Svar på tråden Husvagn VS husbil?
  • Fjäril kär

    Vad man föredrar beror väl egentligen på vilken typ av person man är och vad man är ute på för typ av semester.  
    Många med husbil har ju egna cyklar med sig för att snabbt komma iväg på utflykter kunna handla om man står still längre tid.  Och hyr bil/lånar för längre utflykter.  

    Att packa upp förtält etc är det få som gör med en husbil om man vet att man ska iväg dagen efter,  då fäller man väl ut en markis eller parasoll och nöjer sig så. 

  • Anonym (Mobilt boende)

    Vi fick med ett traditionellt förtält till vagnen, det har vi aldrig packat upp ens.
    Köpte ett rese-förtält istället och det är helt fantastiskt. Rymmer lätt 3-4 pers och har löjligt många varianter på öppet och stängt.
    En enda tältbåge och slås upp på 10- 15 minuter (beroende på hur hårt det är att slå ner tältpinnarna) och plockas ihop på runt 20 minuter.
    Har tidigare haft markis med sidor och front men det var en pain in the a ..att packa upp och ner.
    Misstänker att samma lösning finns även till husbilar.

  • Anonym (Sofia)

    Jag är mest van vid husbil, och har haft det i flera år. Jag har också lite erfarenhet av husvagn de senaste åren.
    Jag har sällan sett folk som har åkt på utflykt med husbilen när de väl ha kommit på plats, utan man reser på lite olika sätt med de olika fordonen. 
    Med husbil så lämnar man en camping/ställplats på morgonen, sedan åker man på någon utflykt, åker och handlar, osv och sedan åker man till nästa camping. Där stannar man några dagar, och cyklar/går/åker kommunalt till olika ställen, och samma om man behöver kompletteringshandla något.
    Med husvagn åker man från en camping till en annan, kopplar sedan loss bilen och åker och handlar, åker på utflykter osv. 
    Husbil är betydligt enklare att hantera på parkeringar, vända med osv.
    Husbil har i regel större tankar, så man behöver inte gå fram och tillbaka på campingen med vattenkanna och spillvattentank.
    Husvagn har ännu lägre packvikt än husbil, så man får nästan inte ha något i den medan man kör, utan måste packa om allt till bilen. 
    Husvagn är lättare att ställa upp i våg om platsen lutar mycket, med om det är plant är det bara att stänga av motorn på en husbil, och så är man klar, då behövs ju inga stödben alls.
    Det finns för- och nackdelar med båda!

Svar på tråden Husvagn VS husbil?