• Kourion

    Återanvända ClearBlue ägglossningstest?

    Hej på er. 

    Har sedan en tid (10 mån) försökt bli gravid med hjälp utav ägglossningstester. Kör dem Rosa från Clear Blue. Jag har vid varje cykel köpt ett nytt paket med montor + stickor. 

    Idag har jag en massa oanvända stickor och är inte så sugen på att köpa ytterligare ett paket. Vet någon om man kan använda samma monitor som man hade föregående cykel eller måste den vara ny (nollad) inför varje ny cykel för att mäta rät stegring? 

  • Svar på tråden Återanvända ClearBlue ägglossningstest?
  • Anonym (Jag gör det)

    Jag återanvänder min monitor hela tiden, funkar fint. De mäter om testet är starkt nog att vara positivt, inte stegring från föregående test såvitt jag vet. 

  • Anonym (Eah)

    Kan tipsa om easy at home och premom appen. mycket billigare och stämde mycket bättre för mig med tempen, så slutade med cb.

Svar på tråden Återanvända ClearBlue ägglossningstest?