• Fischbeck

    Vita prickar i avföringen

    Min dotter är 3 månader och får sedan en tid tillbaka bara ersättning. Idag så hade hon vita prickar i avföringen. Den var som vanligt senapsgul men full av dessa vita prickar och den senapsgula sega gukkan var blandad med mörkbruna delar. Är detta normalt? Skruttan verkar må bra men hon har aldig haft sådan avföring. Är de nån som varit med om liknande?

  • Svar på tråden Vita prickar i avföringen
  • Katie

    Så har våran också haft. Tror det är mjölet i ersättningen som kommer ut. Har inte hunnit brytas ner ordentligt. Tror inte det är nån fara. För oss gick det över nångång när hon var 4 månader. Nu är hon 6 månader och vi har inte sett dom vita plupparna nån fler gång.. Istället är det alla möjliga färger och konsistenser nuförtiden..du vet..banan..ptatismos..och alla härliga blandnigar!!

  • Linastrumpan

    Det har min dotter ibland också men hon helammas. Enlig BVC så är det mjölken som inte hunnits brytas ner. Inget farligt med andra ord

Svar på tråden Vita prickar i avföringen