Anonym (Nilla) skrev 2025-09-22 12:28:13 följande:
Varit med om?
Bebisar ser först i gråskala och sedan tar kontrasterna över och de ser svarta och vita kontraster bäst och tydligast. Därefter starkare färger som rött, gult och blått. Deras färgseende utvecklas hela tiden.
Bara att googla om du inte tror mig.
När min äldste var nyfödd hade vi en tavla ovanför sängen i svarta och vita kontraster mer rött i och det var väldigt tydligt hur han fokuserade på den, blev själv väldigt fascinerand av hur väl detta stämde.
Jag har aldrig varit med om att se skulle dras speciellt till svart, vitt och rött.
Du behover ge mig en lektion i spädbarns färgsseende, det är kunskap jag redan har och har haft i rätt många är. Inget nytt där.
Att ditt spädbarn drogs till svart, vitt och rött betyder inte att alla spädbarn gör det. Mina har aldrig gjort det. Inte heller barn i min bekantskap har gjort det. Så det är individuellt, precis som med så många andra saker.