• Anonym (Hygge)

    15 månader mellan barn, pros/cons

    Hej, plussade idag efter att känt lite olika symtom. Har bara haft mens 2 gånger sen min förlossning så har inte haft någon direkt regelbunden ännu, så när jag plussade idag kom det verkligen som en chock. 


    Så nu undrar jag om era erfarenheter med pseudotvillingar/2 under 2, för- och nackdelar🥰

  • Svar på tråden 15 månader mellan barn, pros/cons
  • Anonym (X)

    Har funkat superbra för oss, de är bästisar.
    Vet att många kommer säga att det är tufft första tiden, och det är det, men inte tuffare än det är att ha en bebis och en 6åring tex. 
    Det viktigaste är att ni ger bägge barnen tid och att stora inte glöms bort bara för att man är lite större. Gör samma med bägge, ta egna stunder med vardera barn för att gå i skogen eller leka tekalas. Den tuffa tiden kommer kompenseras senare så mycket när de har varandra och man får egentid medan de leker.

  • Anonym (3)

    Vi har tre tätt inpå och hade 3 u 3 vid tillfälle. Det har vsrit intensivt både med 2 o 3 nära inpå men så positivt. De leker med varandra konstant, har sitt eget lite dagis hemma. 

Svar på tråden 15 månader mellan barn, pros/cons