• Anonym (Fem kejsarsnitt ?)

    Ska jag våga

    Är i valet och kvalet att skaffa ett femte barn, som blir ett femte kejsarsnitt isåfall. Blev avrådd vid sista snittet då jag hade mycket sammanväxningar och livmodern var tunn på vissa ställen. Vid ett besök hos specialistmödravården efteråt har dom sagt att visst det finns risker men att jag måste ta det beslutet själv. Helt avråda gör dom inte bara informerar mig om riskerna. barnet skulle tex förlösas ca i vecka 38, jag får täta kontroller för att se var moderkakan fäster och väljer sjukhus och beredskap utifrån det.

     Jag behöver ta ett beslut som jag kan känna att jag står för och inte ångrar sen efter när det är försent att skaffa fler. År snart 43 år.

  • Svar på tråden Ska jag våga
  • MsM84

    Spontant tänker jag att det är väl bättre att fokusera på de barn du redan har än att riskera din hälsa för ett barn till, men jag antar att det inte räcker för dig utan ta reda på vad riskerna är och ungefär hur stora de är och sen får ni avgöra om det är värt risken. 

  • Anonym (Sally)

    Vad tycker din man?

  • Anonym (Fem kejsarsnitt ?)

    Riskerna är störst om moderkakan sätter sig över ärret, då finns det risk att den växer igenom och då är den största risken att man måste ta bort livmodern också 

  • Anonym (Hm)

    du har redan fyra barn som du behöver kunna vara frisk att ta hand om. Det finns ingen anledning att skaffa en femte bara för att du har en känsla av att du KANSKE upplever att det är för sent sen, inte med de riskerna inkluderade.

    Mycket vill ha mer. 

  • Anonym (?)

    Så du kommer vara 44 när du är höggravid? Är du inte rädd för livmoderruptur? Då kan både du och barnet stryka med. Vad säger din man?

  • Anonym (.)

    Du har fyra barn redan. Var rädd om deras mamma!

  • Nordinni

    Jag har 4 barn. Efter fjärde barnet så steriliserade jag mig. Efter varje barn blev både barnet och jag riktigt dåliga. Jag ville inte riskera att nästa gång skulle nån av oss dö. Sista barnet var nära. Läkare höll på med baenet i 45 minuter och jag förlorade en massa massa blod. Så mitt råd är att tänka om. Du har 4 barn och dom har bara en mamma. 

  • Anonym (Me)

    En vän till mig skaffade ett till i exakt samma läge som du. Hon dog. Jag skulle tänka mig väldigt noga för. De avråder inte i onödan.

  • Krocko

    Låter helt vansinnigt i mina öron! Du har fyra barn och du är rätt så gammal, ta hand om de barnen du har.

Svar på tråden Ska jag våga