Puddingen_09 skrev 2026-02-02 20:55:36 följande:
Hoppa av uni eller ej?
Hej! Går just nu polisutbildningen t2 någonstans i Sverige. Jag vill ha lite råd eller behöver lite råd! Jag ville bli polis som barn men det var ingen riktig dröm, utan drömmen var pilot då jag flög väldigt mycket som liten. Väntade länge med att söka polisutbildningen, är 34 idag och har haft sug ibland och ibland inte alls! Men nu går jag som sagt i T2 och ska jag gå kvar??
Det känns inte rätt när jag är där och nästan inget är kul som mina andra klasskompisar tycker, det är så spännande mm. Men jag är väldigt neutral i mitt sätt, inget sug och nästan mer ångest inför en dag på uni. Det går väldigt bra, inte en svår utbildning enligt mig. Klart allt utan att behöva plugga så mycket (inget skryt) men det är nog mest för att jag inte är riktigt sugen på att komma ut och jobba som polis. Och jag vet inte varför men känns bara inte rätt. Hantverk tycker jag är kul och en fröjd för kropp och knopp! Men väldigt svårt att få en vuxenlärlingsplats någonstans.
Vad ska jag göra? Hoppa av och har någon annan här hoppat av polisutbildningen och känt att det var rätt beslut eller kommer man ångra sig och kanske tycka att jobbet är kul när man är klar? Jag påstår mig själv var väldigt bra med människor i alla olika lägen.
Familj och vänner försöker bara stötta o säga kör på! Du har ju kommit in (på första försöket) du kommer bli en bra polis mm. Men många tycker även det är coolt medans jag tycker att det bara är ett helt vanligt jobb i vårat samhälle..
vad ska jag göra och inte göra? Hjälp tack!
Är inte polis, men har funderat mycket på yrkesval och utbildningar. Har styrt om mitt liv två gånger till nya yrkesbanor.
1. Generellt så brukar man säga att man ska lista de yrkesbanor/arbetsuppgifter som man är sugen på. Vad man själv tycker är intressant och trivs med. Ofta är det flera saker. Sedan ska man se om man på något sätt kan få betalt för att göra de alternativ som man har kommit fram till.
2. Tidigare hade de också en tjänst på Arbetsförmedlingen där man kunde fylla i olika saker som man tyckte om att göra, t.ex. vistas ute o.s.v. Man fick också svara på frågor om vad man var bra på och intressen, har jag för mig. Sedan kom det flera förslag på yrken som matchade det. Lite handfast vägledning med andra ord.
3. Tidigare hade de på fackförbundet SACOs hemsida framtidsutsikterna för olika akademiska yrken. Så att man inte utbildade sig till arbetslöshet. Jag vet inte hur tillförlitliga de prognoserna är. Man får nog prata lite med någon som arbetar i yrket som man är intresserad av också.
4. Man lever bara en gång (vad vi vet i dagsläget). Då ska man enligt min mening inte välja ett yrke som man inte tror att man kommer att trivas med!
Du har inte läst på polisutbildningen så länge, det är ingen katastrof att hoppa av.
5, Titta brett och utan fördomar på alla utbildningar som du kan vara intresserad av. Det finns smala hantverksutbildningar, som exempelvis sadelmakare har jag för mig men är osäker, där det behövs folk för att det pågår ett generationsskifte. Yrkeshögskolor kan definitivt vara något.
Det är viktigt att ha ett stadigt jobb, men följ din vilja och tänk mindre på status.