Vi har varit på Samos många gånger! Jag tycker Pythagorion är klart bäst. Kokkari på nordkusten är mycket blåsigare. Kanske en söt stad, men inte alls som Pythagorion. Samos stad är ingen höjdare alls att bo i. Votsalakia ligger väldigt "off".
Samos är en liten stad så man kan ta sig runt nästan var som helst på ön över dagen. Så bor man i Pythagorion kan man enkelt ta sig till någon av stränderna på nordkusten eller till Samos stad för shopping. Det går båtar från Pythagorion till Patmos (min älsklingsö!) om man vill åka dit på dagsutflykt liksom badbåtar.
I Pythagorion har vi bott på Labito (som vi inte alls gillade), Studio Nikos och ett tredje ställe som jag absolut inte kommer på namnet på. Man kan bo antingen inne i Pythagorion (nära till restauranger m.m.) eller ute i Potokaki eller vid Doryssa (nära till stranden). Det är billigt att ta taxi mellan Pytahagorion och Potokaki/Doryssa (ett par km), så egentligen spelar det ingen roll var man bor.
Doryssa-stranden är jättefin, men det finns också mysiga mindre stränder på nordkusten. Sedan är Psilli Amos också väldigt fin.