Vad kostar en Bröllopstårta??
Jag är ute efter en liten, ingen sån på flera våningar
då vi inte ska bjuda mycket folk
Jag är ute efter en liten, ingen sån på flera våningar
då vi inte ska bjuda mycket folk
du får nog räkna med ungefär 40 kr per bit...
räkna med 20-25:-biten...
Nyfiken gul,,,vad har du haft för tårta som kostat 40:- biten:-0
gjord av guld,,eller?
Mellan 15-40 kr per bit, många köper via ica maxi och liknande.
Beror på var du bor och ska beställa den,där jag bor så kostar den 19 kr biten så det varoerar MYCKET!
kan tillägga att 40 kr biten är vad konditorier tar för bröllopstårta... eftersom den görs lite speciellt..
vill ni komma undan billigt så är väl tipset att bara beställa vanliga tårtor och sen köpa ett brudpar o ställa på tårtan?
the blue rose...
i Hudiksvall där jag bor kostade en bröllopstårta det priset när jag var o frågade i en av våra konditorier...
25-30 kr/bit tog de när vi gifte oss förra året..
det fanns för 20 kr oxå, men vi valde inte den (inget direkt fel, men vi gillade inte dekoren hos dem)
Det var priset med dekoration.. ville man få den budad till festen kostade det extra.
Nyfiken G,,,, dom måste ju f*n ha slagit i huvudet .....
vi beställde från ett konditori,, å den dyraste vi var till kostade 25:-/bit...
de vanliga på dahls kostar ca 120-140 men jag har tänkt mig en lite finare. med lite krimskrams på hehe.. eftersom vi inte ska göra så stor sak av bröllopet, tänkte vi ha en finare tårta som minne :)
bor i göteborg
elmah: När jag gifte mig för ett antal år sedan var priserna ungefär de samma som TBR skrev ovan. (Alltså 20-25 kr per bit ungefär.)
Eftersom du bor i Gbg kan jag tipsa om ett konditori som har många olika tårtor att välja på, betydligt fler än t ex Dahls och Jerkstrands har (eller i alla fall hade, när jag skulle gifta mig). Dessutom kan man välja mkt själv angående tårtans utseende. Det är Nöjds konditori i Brunnsbo (på Hisingen).
Lycka till!
tack betty2!
jag bor på hisingen så det är ju inte alls långt ifrån!! :)
eh...våra kostade ju 35:- biten...det kanske var lite mycket då?
Steinbrenner & Nyberg har gudomligt goda tårtor! Inte bara bröllopstårtor utan även vanliga
www.steinbrenner-nyberg.se
littletiger
tack.. har kollat igenom :) kan inte bestämma mig hehehe
men jag tror vi köper 2-3 olika på 4-6 bitar
Vi köpte vår tårta från ett konditori i Värmland. Två våningar och gudomligt god! Kostade tio kronor per person.