Finns det ( i Sthlm) någon bondgård som man får besöka?
Jag skulle vilja besöka en bondgård med barnen och undrar om det finns någon gård i Sthlm som tar emot besök.
Någon som vet?
Även andra roliga tips emottages med tacksamhet .
Jag skulle vilja besöka en bondgård med barnen och undrar om det finns någon gård i Sthlm som tar emot besök.
Någon som vet?
Även andra roliga tips emottages med tacksamhet .
www.lrf.se/LrfNodeServlet&n=1189
Åh,tackar så mycket
Vassego
Finns även sk 4H-gårdar lite här och var med flera olika smådjur. (Höns, kaniner, getter, ankor ibland, ponnysar, får kanske etc.)Det är också roligt!
Finns bla i Huvudsta, Solna vet jag.
Även i Aspudden finns ett jättemysigt litet ställe med lekpark brevid djurområdet. Där vet jag att man får gå in och klappa djuren också. Jättemysigt!
Man kan nog googla på 4H-gårdar för att få veta vart de finns!
Ute i frescati, Stora skuggan, finns en 4h-gård med hästar, getter, får, grisar, kaniner och en och annan katt. Tyvärr ingen ko dock. Dit tar man sig antingen med t-bana till universitetet och sedan ca 10-15 min promenad eller med buss 40, vissa turer som går hela vägen till Stora skuggan.
Vår lekpark (i Skarpnäck) har kaniner och en get.
Mvh,
Eli
Ute hos oss i Nacka finns det en 4H gård i Nyckelviken där de har hästar, grisar, kossor, getter, får, hönor, kaniner. Hur mysigt som helst!
Tack snälla för alla era tips.
Överjärva gård (pendeltågsstation ulricsdal) har i och för sig bara får, massa lamm och grisar (fast jag vet inte om de kommit än) grisarna brukar komma nu på våren.