Barn med mag-och tarm-problematik!
Nog måste vi vara fler föräldrar till barn med odiagnosticerade eller diagnosticerade mag och tarmproblem bland alla föräldrar här på familjeliv?
Detta är inte en tråd om födoämnesallergier eller olika intoleranser utan lite mer komplicerat även om ofta allergier och intoleranser kan uppstå pga av bristande funktion i mag/tarm.
Tänkte att i denna tråd kan vi älta allt som händer med våra små och stora, sjukvård som inte alla gånger är förstående, oro för framtid, undersökningar, ev mediciner.
Jag kan börja berätta lite om oss och varför vi har det som vi har.
Min Nea, nu en tvåårig tjej med en busig tvillingbror är född med en missbildning i magen som kallas för malrotation. Det betyder att tarmen inte snurrade rätt när buken stängdes under graviditeten. Hennes blintarm finns någonstans uppe till vänster under revbenen.
När hon som nyfödd började kräkas gul och grönt pga stopp i tarmpassagen blev hon akut dålig och under en tid var det livshotande. Efter nästan en månad opererades hon och totalt tillbringade vi fem veckor på barnkliniken. I dag har hon fortfarande problem med sin mage och vi har testat att utesluta det mesta utan att det hjälper. Undersökningarna har varit många, pressen och oron stor hos oss föräldrar.
Vill ni läsa mer om hur det var för oss så kan ni läsa här: www.reflektioner.org/wp/
Kram & välkomna att haka på!
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-04-26 13:55:06:
www.reflektioner.org/wp/
Detta är den korrekta länken
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-04-26 13:55:13:
www.reflektioner.org/wp/
Detta är den korrekta länken