Jag älskar feta - & pestospäckad kycklingfilé och grönsaksrisotto! Det är min favoritmat alla gånger. Det är lite pyssel att laga för man måste röra i risotton hela tiden, men det är ganska avslappnande att gulla med en risotto. Så här gör du:
Fileerna:
Snitta kycklingfiléer så att en en ficka bildas, fyll dem med pesto och fetaost. Om du vill kan du stänga fickan med en tandpetare så ramlar inte fyllningen ut. Stek filéerna hastigt så de får lite färg, sedan slänger du dem i en ungsform och ställer in dem i 200 grader i ugnen. De är klara sedan när risotton är färdig (ca 20 min).
Risotton:
Finhacka charlottenlök, ca 3-4 små. Hacka även en paprika i lagoma bitar. Du kan även ha i broccoli eller svamp eller sparris eller... jag du kan slänga i vad du vill egentligen. Grunden till risotton gör du genom att ta en traktörpanna eller tjockbottnad kastrull och häller i olivolja och lite smör. Fräs arborioris och charlottenlök under omrörning. Det funkar med avorioris också. Vanligt ris blir inte bra. När riset är lite genomskinligt häller du på vätska. Jag brukar köra i en skvätt balsamvinäger och grönsaksfond, men du kan använda vitt vin och annan buljong om du vill. Häll vätska så att de täcker riset. Det är viktigt att hela tiden röra i riset och späda då och då med lite mer vätska när det har kokat in. Smaka av då och då för att hitta rätt balans mellan vinsyran och buljongen. När riset snart är klart häller du i dina grönskaker eller svamp eller vad du nu vill ha i risotton. När även grönsakerna är klara häller du i riven stark ost och blandar i så att risotton blir krämig och god. Den ska ha en ganska lös konsistens, inte som gröt. Jag gillar att riva i västerbottensost som ger mycket smak.
Sedan är det bara att servera och njuta med lite gott vin.