Goda fyllningar till bagels?
Tjena!
Jag är på jakt efter bra fyllningar till bagels! Philadelphia och lax i all ära, men jag vill ha piffiga tips på röror! Tacksam för all hjälp!
Tjena!
Jag är på jakt efter bra fyllningar till bagels! Philadelphia och lax i all ära, men jag vill ha piffiga tips på röror! Tacksam för all hjälp!
puff!!!
philidelfia ost och björnbärsmarmelad
Tonfisk & keso röra
Blanda Keso, tonfisk, hackad purjolök och hackad röd paprika. Smaka av med slat & peppar.
Passar till mycket och borde passa till bagles också tillsammans med en skiva tomat.
Tonfiskröra:
Tonfisk
creme fraiche
majonnäs(lite)
chilisås (lite)
paprika(lite,ej nödvändigt)
rödlök eller purjo
dill
svartpeppar + lite salt
hackade ägg
lite citronsaft
ev.lite hackad smörgåsgurka
Philadelphia, kalkonkött och soltorkade tomater....mmmm dräggel, +den vanliga kaninmaten man stoppar i(sallad, tomat, rödlök och gurka, ett par skivade gröna goda oliver)
ah! lysande!! Fler?
Skiva en stekt kycklingfile och gör en senapsvinegrett(mycket senap så den blir tjock) och sallad+paprika, möjligtvis lite hel saltgurka skivad på längden.
oj, såg att du ville ha röror ja, ja du får väl läsa de andra tipsen.
räkor/kräftor blandat med lite hackat ägg, röd rom, creme fraiche, dill, gräslök, rödlök och salt+peppar brukar funka, glöm inte lite citron. +sallad
Äh, det går bra med andra fyllningar också! Jag är tacksam för alla tips!!
Puffar lite!
Bagels med räkfyllning
4 Bagels
4 Bagels
200 g Räkor; utan skal
1 Äpple; litet, syrligt, i -tärningar
1 Avokado; i små bitar
1/2 dl Crème fraiche
1/2 Ask Cantadou med pepparrot
1/2 dl Dill; klippt Sallad; strimlad Purjolök; strimlad
Garnering
Dillkvistar
Skär av ett lock på bröden. Blanda samman räkfyllningen. Lägg strimlad sallad och purjolök på bottnarna och fördela räkfyllningen över. Lägg på locken och garnera med dillkvistar.
Amerikanska bagels
4 stycken
4 bagels
2 dl Gräddfil
1 1/2 dl riven lagrad ost
1/2 dl hackad gräslök
1 tsk osötad senap
2 tsk hackad färsk dragon
eller 1/2 tsk torkad
salt, svartpeppar
1 kruka plocksallad
8 tunna skivor kassler
2 kiwi i skivor
8 körsbärstomater i halvor
vattenkrasse
Blanda gräddfil, ost och gräslök. Smaksätt med senap, dragon, salt och peppar. Låt stå kallt en stund. Dela på bröden. Strimla salladen. Bred gräddfilsblandningen på underdelen av bröden. Lägg på sallad och kassler. Fördela kiwiskivor och tomathalvor på varje bröd. Garnera med krasse. Lägg på överdelen.
färskost och kallrökt lax
- hemgjord örtost
- mozzarella och tomat, basilika
- getost och rucola
- rökt renstek och sallad
- pestosås och rökt skinka
- marmelad
15 cocktailtomater
6 soltorkade tomater i olja
1 rödlök
1 tsk balsamvinäger
1 krm salt
1 krm svartpeppar
1/2 kruka färsk basilika eller 1/2 pkt ca 15 g fryst
2 paket, à 125 g, mozzarellaost
200 g salami i bit
olivolja
salladsblad efter tycke och smak
Bacon, sallad och tomat fyllning:
1 pkt bacon, 140 g
tomater
150-200 g cream cheese, naturell eller smaksatt med vitlök och örter
strimlad isbergssallad
svartpeppar
Stek baconet och låt det kallna. Skiva tomaterna. Dela bröden och rosta dem helst. Bred osten på brödet. Lägg på sallad, tomat och bacon. Mal över peppar och lägg på den andra bagelhalvan.
Floribian Bagels
3 bagels
fyllning:
250 g Keso Naturell
100 g crabsticks
eller 130 g skalade räkor
1 avocado
1/2 lime
1/2 rödlök
salt och peppar
Tillbehör:
några salladsblad
sweet chilisås
Dela crabsticken i mindre bitar. Dela avocadon. Gröp ur köttet med en sked. Skär det i bitar och pressa över limesaft så att avocadon inte mörknar. Skala och hacka löken. Blanda Keso med övriga ingredienser. Smaka av med salt och peppar. Dela bröden och fördela salladsblad på botten. Lägg på fyllningen och ringla över sweet chilisås.
Fyllningar:
OLIVBAGEL -
Philadelphia Cream Cheese,
svarta eller gröna oliver (välj det du tycker bäst om eller blanda båda),
tomat,
alfalfagroddar,
strimlad rödlök.
PASTRAMIBAGEL -
Philadelphia Cream Cheese,
tunnskivad nötpastrami,
strimlad rödlök,
zucchini,
tomat.
OLIVBAGEL - Hacka oliver i fina bitar och blanda med Philadelphia Cream Cheese, har du mixer använd den. Dela på bageln och rosta. Bred rikligt med oliv och cream cheese-blandningen på båda snittytorna. Lägg på tunnskivade tomater och finstrimlad rödlök på den ena halvan, på den andra alfalfagroddar. Några nypor örtsalt och ett varv på pepparkvarnen skadar aldrig. Lägg ihop de båda halvorna och skär bageln mitt itu.
PASTRAMIBAGEL - Dela på bageln och rosta den. Bred rikligt med cream cheese på båda snittytorna lägg på det tunnskivade pastramiköttet och tomater.
Skall du göra många kan det vara praktiskt att riva zucchini och rödlök i mixern. Då får du en finfördelad grönsaksmix som är lätt att lägga på. Örtsalt och peppar. Lägg ihop de båda halvorna och skär bageln mitt itu.
keso, kalkon och ananas är jättegott. Gärna lite ruccola också.
Tack tack!