arabiskt bröd(pitabröd
plz, nån som bruakr göra sitt eget arabiska bröd, typ pita bröd??? tycker det börjar bli för mkt pengar lagda på bröd...dessutom godare med färskt bröd:)
plz, nån som bruakr göra sitt eget arabiska bröd, typ pita bröd??? tycker det börjar bli för mkt pengar lagda på bröd...dessutom godare med färskt bröd:)
Arabiskt bröd:
1 kg vetemjöl
7 dl vatten
25 g jäst
1/2 tsk salt
Blanda alla ingredienserna och knåda tills det blir en deg som inte fastnar.
Dela degen i små bullar och låt dem jäsa i 10 min. Mjöla bakbordet och
kavla ut varje bulle tills den är ca 1 cm tjock. Lägg över en bakduk och
låt jäsa ytterligare 1 timme. Grädda kakorna tills de fått lite färg i 275° C.
Låt svalna under bakduk
Ett dropp-format indisk bröd. Gott till de flesta indiska maträtter.
Tid: 3-3½ timmar (varav 2½-3 timmar jäsning)
Portioner: 4-6 bröd
7½ dl vetemjöl
2 dl mjölk
1 ägg
1 dl naturell yoghurt
2 msk matolja
1 tsk salt
2 tsk strösocker
½ tsk bakpulver
2 tsk torrjäst
Lite matolja till gräddningen
Lägg mjölet i en skål. Värm mjölken så att den är lite varmare än fingervarm. Vispa ägget lätt i en annan skål och blanda väl med yoghurt, olja, salt, socker, bakpulver, jäst och ½ dl av mjölken.
Häll mjölkblandningen över mjölet och blanda med händerna. Häll i resten av mjölken lite i taget och börja knåda. Fortsätt tills du har en mjuk deg som är lätt att arbeta med. Knåda tills den känns smidig och inte kladdar.
Pensla degen med lite olja, täck över skålen med en fuktig handduk och låt jäsa c:a 2½ timmar. Sätt på ugnen på högsta värmen och se till så att grillen är på också. Pensla tre bakplåtar tunt med olja.
Knåda degen ett par minuter och dela den i 6 delar. Platta ut och dra delarna med händerna till droppformade kakor, 25-30 cm långa och 12-15 cm breda. Lägg två kakor på varje plåt. Låt kakorna jäsa 20 minuter under duk.
Pensla kakorna snabbt med lite vatten. Sätt in plåtarna en i taget högt upp i ugnen och grädda kakorna 2-3 minuter på varje sida, tills de fått bruna fläckar.
Brödet (Hatams)
Det här behöver du:
25 g jäst
6?7 dl vatten
1 dl mjölk
0,5 dl olivolja
2 äggulor
0,5 msk socker
1 tsk salt
2 l vetemjöl
Gör så här:
1. Värm vatten, mjölk, olja och äggulor till 37 grader (fingervarmt). Lös upp jästen i vätskan. Låt stå i 30 minuter och blanda sedan i resten av ingredienserna så att det blir en fast deg.
2. Gör små bullar av degen och låt dem jäsa i en timme, placera sedan på stort fat övertäckt med en våt handduk och ställ in i kylen i en timme.
3. Kavla ut bullarna till tunna brödkakor och lägg på plåtar, nagga lätt med en gaffel. Grädda i mitten av ugnen i 250 grader i 5?6 minuter.
Någon som har ett beprövat recept, kanske någon som själv bakar sådana regelbundet? De är så otroligt goda, men recepten man hittar på nätet brukar inte bli sådana som de "riktiga"...