Hej!
Det finns ett bra "medicin" på Hälsokosten som jag använt när jag ammade förra våren och använder nu också.
Det heter Nasaleze och är bra vid hösnuva och pollenallargi.
Nasaleze är ett naturligt, finkornit cellulosapulver som ger ett snabbt och effektivt skydd mot luftburna allergener som tex gräs- och trädpollen.
När det kommer i kontakt med slemhinnan i näsan så bildas en genomskinlig gel som varken känns, luktar eller smakar.
Gelen fångar upp och försvårar för de luftburna allergenerna att nå slemhinnorna i näsan, symtomen lindras eller uteblir helt.
Gelen som bildas ska tydligen vara liknande kroppens egen slemhinna och den tas inte upp av kroppen utan kommer ut om man snyter sig eller via avföringen.
Så den kan man använda om man är gravid eller ammar.
För mig så försvinner inte symtomen helt men undelättar avsevärt.
Får ta flera gånger om dagen.
Brukar ha nässköljningar (men saltvatten) och det är jättebra.
Sen kvarstår ju tyvärr problemen med ögon och svalg, och kliandet men man får försöka låta bli helt enkelt.
När det är som värst i ögonen har jag lagt på ett par gurkskivor och legat så en stund.
Skönt när det svalkar och blir fuktigt.
Oj, vilket långt svar detta blev.
Hoppas att ni har någon nytta av mitt svar och jag rekomenderar verkligen Nasaleze.