• Guldtjejen

    Pojkar = missfall

    Hej igen!

    Måste fråga er en sak till...
    Läste artikeln i aftonbladet där det stod att vi som har fått pojkar ökar risken för missfall.
    Celler från pojkfostret har då först över från moderkakan till mamman (mig) och gör då att när man blir gravid nästa gång så stöts det fostret bort.
    Jag har en pojk som är 4 år nu. Har genomgått en del ivf:er efter det och det har bara slutat i 3 missfall i exakt samma vecka.
    När jag läste denna artikel så blev jag lite nyfiken...
    Vad tror ni om det????????
    Kan det vara så tror ni??

    Tack för svar!

    Kram Smulan

  • Svar på tråden Pojkar = missfall
  • Southern Belle

    Ta upp det med din läkare för OM det är så så är det tydligen lätt åtgärdat! En spruta är visst allt som behövs!

    Håller tummarna att det går bättre för er nästa gång!

  • Southern Belle

    Förtydligande:

    Man kan tydligen bilda antikroppar mot pojkfoster och stöter i så fall bort dem. Det går att se med blodprov om det är så och det går att behandla.

  • BlåRosen

    Be din läkare kolla upp dina NK-celler..
    Har du förhöjda NK-celler i blodet,, så har di det i livmodern med.. Då är det svårt för ägget att fästa..
    Det kan även vara så att du har dessa så kallade "blådnader" på livmoderväggen, dom syns inte via ett vanligt vul utan måste tas ett biopsi på livmodern..Men det tas inte förrän man har på tok för många mf..

    Men som jag skrev i din andra tråd,, Börja med Omega-3 samt ModuCare så kan du fixa din balans själv med naturpreparat..

  • StoltMama

    ha oxå läst den de finns en tråd med omröstning om de. Jag udrade samma sak, men de stämmer nog inte


    Vitt=Frihet, Grönt=Fred & Rött=Blodet, Som vi KÄMPAR FÖR! Libanon In&Ut
  • BlåRosen

    StoltMama ,, har du alls läst om reproduktionsimmunologen & mf-specialisten Dr Christiansen i Danmark??..

    JAPP, det stämmer ..
    Pojkar kan aktivera kvinnans immunförsvar så det blir aggrisivt så det blir svårt att bli gravid igen..

  • BlåRosen

    Även här kan du läsa om NK-celler å dess verkan..

    repro-med.net/index.php

    Han är/var en av världens främsta mf-specialister & var professor i reprduktionsimmunilogi.
    Dr Christiansen har forskat med Dr Alan Beer ..

    Men Dr Beer kom mycket längre än Dr C har gjort.. Men DrC är mycket ung än ,, så han kommer nog att blia känd som DrBeer ..

  • jacklin

    Jag har fått 3 pojkar och efter varje gång så har jag fått en spruta för att hindra cellerna att bli en del av mig

Svar på tråden Pojkar = missfall